Agricultura Românească – mâncare sănătoasă, profit sănătos

Evenimentul “Agricultura Românească – mâncare sănătoasă, profit sănătos” ce va avea loc la Hotel Athénée Palace Hilton, Sala Regina Maria în data de 28 martie 2013, cu începere de la ora 10.00 şi va fi moderat de jurnalistul Adrian Ursu.

Dezbaterea îşi propune să evalueze efortul producătorilor români de a oferi pe pieţele interne şi externe alimente sănătoase şi sigure, problemele cu care se confruntă agricultura şi industria alimentară, dar şi soluţiile posibile, precum şi echilibrul fragil dintre exigenţele crescute ale cosumatorilor şi tentativele deliberate de a distruge încrederea în produsele româneşti. Împreună cu invitaţii noştri vom încerca să obţinem o analiză realistă a şanselor de a transforma sectorul agro-alimentar unul dintre principalele motoare de creştere economică, dar şi furnizorul garantat de hrană sănătoasă pentru populaţia României şi pentru export.

Pe agenda dezbaterilor:

·Legislaţie , mecanisme de control şi avertizare – România şi Uniunea Europeană. Unde sunt punctele de vulnerabilitate maximă? Cum poate fi pus la punct sistemul?

·Cum pot sprijini autorităţile dezvoltarea durabilă a sectorului agro-alimentar?

·Accesul investitorilor privaţi din sectorul agro-alimentar la finanţare / garantarea creditelor destinate finanţării producţiei, stocurilor, capitalului de lucru şi investiţiilor

·Comunicarea în sectorul agro-alimentar, strategii şi tactici în criză. De la alertă la intervenţiile în media. Autoritate, responsabilităţi şi actori.

IMG invită la dezbatere principalii jucători din domeniu:

o Ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Daniel Constantin
o Autorităţi cu responsabilităţi în domeniu –Ministerul Sănătăţii, ANSVSA, FGCR etc
o Crescători de animale, producători şi procesatori de carne, lactate şi alte produse agricole, distribuitori şi retaileri

·Asociaţii, uniuni patronale şi sindicale

·Consumatori – reprezentati prin ANPC si alte asociaţii de consumatori şi de protecţie a acestora

·Medici veterinari, specialişti în industria alimentară şi medici nutritionişti

o Reprezentanţi ai instituţiilor financiare, băncilor şi fondurilor de garantare a creditelor agricole.

www.incomemagazine.ro

martie.2013