Ce drumuri va finanta Guvernul in 2013

Guvernul va aloca 36,9 miliarde de lei pentru investitii, in acest an, reprezentand 5,9 la suta din produsul intern brut al tarii, se arata in proiectul de buget aprobat in sedinta de miercuri.

Pentru 2013, cheltuielile de investitii reprezinta 16,6 la suta din totalul cheltuielilor bugetare, iar, potrivit proiectului de buget, investitiile sunt facute pe criteriul eficientei.

Astfel, pana in 2016, ar trebui sa se ajunga la un nivel de 21,8 la suta din totalul cheltuielilor bugetare.

Bugetul pe 2013 a fost adoptat de Guvern

Principalele proiecte de infrastructura finantate in 2013:

Reabilitarea liniei de cale ferata Brasov - Simeria: 1,008 miliarde de lei. Aceasta cale ferata face parte din Coridorul IV paneuropean si este destinata circulatiei trenurilor cu viteza maxima de 160 km/h. In 2013, se prevede reabilitarea sectiunii Coslariu - Sighisoara, finantarea asigurandu-se din fonduri externe nerambursabile postaderare.

Autostrada Orastie - Sibiu: 699,06 milioane de lei, integral din fonduri externe nerambursabile postaderare.

Proiect reabilitare drumuri nationale Etapa a VI-a: 546,7 milioane de lei din fonduri rambursabile, in aceasta etapa fiind vizati 1.112 kilometri.

Proiect ELI (Extreme Light Infrastructure - Nuclear Physics): 519,7 milioane de lei, din fonduri nerambursabile, proiectul vizand constructia celui mai puternic laser din lume, la Magurele.

Autostrada Cernavoda - Constanta: 435,4 milioane de lei, din care 9,84 de milioane de lei din fonduri nerambursabile, iar 425,6 milioane de lei din fonduri externe rambursabile.

Autostrada Lugoj - Deva: 430 de milioane de lei, din fonduri externe nerambursabile.

Reabilitarea liniei de cale ferata Frontiera - Curtici - Simeria: 413,4 milioane de lei, acordate pentru cei 614 kilometri (tronsonul 1) din sectiunea Frontiera - Curtici - Arad, din fonduri externe nerambursabile.

Autostrada Bucuresti - Brasov: 369 de milioane de lei, integral din bugetul de stat.

Constructia variantei de ocolire a oraselor Deva - Orastie: 324,46 de milioane de lei, integral din bugetul de stat, pentru aducerea acestei variante ocolitoare la standard de autostrada.

Reabilitarea liniei de cale ferata Brasov - Simeria: 255,93 de milioane de lei, pentru sectiunea Coslariu - Simeria, finantarea fiind asigurata din fonduri nerambursabile. Ca si in cazul sectiunii Coslariu - Sighisoara, se prevede circulatia trenurilor cu 160 km/h.

Autostrada Arad - Timisoara si by-pass Arad: 250,7 milioane de lei. Din aceasta suma, 18,72 de milioane de lei sunt asigurati din fonduri externe nerambursabile postaderare, iar 231,98 de milioane de lei din fonduri externe rambursabile.

Varianta de ocolire a municipiului Constanta: 246,16 milioane de lei, din care 71,8 milioane de lei din fonduri externe nerambursabile postaderare si 174,36 de milioane de lei din fonduri externe rambursabile.

Autostrada Brasov - Cluj - Bors: 188,36 de milioane de lei, integral din bugetul de stat.

Autostrada Nadlac - Arad: 170 de milioane de lei, integral din fonduri externe nerambursabile.

sursa. www.ziare.com

martie2013