Cu ce sunt atrasi turistii pe litoralul romanesc

Turistii care vor sa faca turul litoralului romanesc si sa viziteze statiunile de pe traseul MamaiaVama Veche pot circula cu autocarul, in sistem ”hop on – hop off”, folosind acelasi bilet de calatorie in valoare de 15 lei pe parcursul unei zile.

Potrivit presedintelui Asociatiei Litoral – Delta Dunarii (ALDD), Corina Martin, facilitatea respectiva este o noutate pentru litoral, cu acelasi bilet putandu-se circula intr-o zi cu mai multe mijloace de transport, din ora in ora, curse efectuate de o firma particulara. Pretul tichetului de calatorie este de 15 lei, iar minorii cu varsta de sub 6 ani beneficiaza de gratuitate. ”Este vorba despre un autocar care asigura turistilor un tur al statiunilor de pe litoral. Ceea ce aduce nou aceasta cursa este faptul ca turistul poate cobori din autocar in Eforie, de exemplu, poate vizita statiunea, pentru ca, apoi, cu acelasi bilet, sa isi continue calatoria cu urmatorul autocar spre Neptun si apoi din nou mai departe. Practic, cu acelasi bilet, poti vizita toate statiunile pe parcursul unei zile”, a informat, printr-un comunicat remis sambata presei, reprezentanta ALDD.

Conform acesteia, hotelurile si terasele de pe litoral au inceput de vineri sa fie ”pline”, gradul mediu de ocupare fiind de circa 80%.Turistii aflati pe litoral mai pot petrece timpul liber facand plimbari cu autobuzele etajate pe ruta Constanta – statiunea Mamaia sau tururi aeriene ale aceleiasi statiuni, cu telegondola.

Alte oferte sunt, conform Corinei Martin, ”croaziera de o zi in Delta Dunarii, excursie la Adamclisi si Manastirea Sf. Andrei, cu dejun gatit de calugari, vizite la muzee, la Complexul Muzeal de Stiinte ale Naturii (Planetariu, Acvariu, Delfinariu, Micro-rezervatie), croaziere pe mare si pe Insula Ovidiu, seri dobrogene la Nunta Zamfirei si degustari de vinuri la Murfatlar, zboruri de agrement la aerodromul din Tuzla, calarie la herghelia de la Mangalia, jeep-safari la Cheile Dobrogei, vizite la cetatile Enisala si Histria, scuba-diving sau plimbare cu caiacele”.

Cel mai mare parc acvatic de pe litoral – Aqua Magic din statiunea Mamaia este o alternativa de distractie, precum si numeroasele cluburi de pe intreg litoralul.

Sursa:turism.bzi.ro

16.07.2012