S-a semnat acordul pentru cea mai mare investiție a Chinei în România

Statul român a semnat cu China Huadian Engineering memorandumul de înţelegere pentru construcţia unui nou grup energetic la Rovinari.

Contractul se va semna până la sfârşitul anului. Investiţia va fi de 1 miliard de euro, mai mult decât se estimase iniţial, scrie economica.net.

Statul a semnat memorandumul de înţelegere cu chinezii de la China Huadian Engineering pentru construcţia unui nou grup la termocentrala Rovinari din Complexul Energetic Oltenia în 21 decembrie 2012 însă Guvernul a păstrat tăcerea asupra acestui fapt. Informaţia ne-a fost oferită de un oficial apropiat discuţiilor dintre partea română şi cea chineză şi confirmată de şeful OPSPI, Gabriel Dumitraşcu, şi de directorul Direcţiei Politici Energetice din cadrul Ministerului Economiei Alexandru Săndulescu. care a precizat că instituţia la care lucrează va emite în scurt timp un comunicat în acest sens.

Investiție de 1 miliard de dolari în România

Potrivit sursei citate, memorandumul marchează, practic, demararea proiectului de 1 miliard de euro care va mai adăuga 600 de MW la puterea instalată din România este cea mai mare investiţie chineză făcută, până acum, în România iar banii vor proveni, în totalitate, de la chinezi. Memorandumul are valoare juridică şi repezintă cadrul pentru contractul care urmează a fi semnat în aproximativ opt luni. „În momentul de faţă trebuie să facem studiul de fezabilitate, raportul de evaluare asupra aportului în natură cu care venim noi, să luăm acordul acţionarului majoritar – statul, şi să se semneze actul constitutiv al societăţii mixte. Funcţie de raportul de evaluare vom şti care este procentul deţinut de Complexul Oltenia: 5-10-15-20 %. Oricum, clar partea chineză va deţine majoritatea pentru că ei sunt cu banii”, a precizat sursa citată care adaugă că, de acum înainte, realizarea acestei investiţii depinde în totalitate se autorităţile române pentru că „investitorii chinezi sunt foarte determinaţi, e ordin de partid la ei, pentru că acest nou grup de la Rovinari reprezintă dovada pentru Europa că ei pot să facă aşa ceva după cele mai moderne standarde”.

Topul privatizărilor amânate în 2012

Odată bifate toate punctele de mai sus şi contractul semnat, construcţia noului grup va dura 36 de luni deci în 2017 România va beneficia de un nou grup de mare putere pe cărbune. Potrivit sursei citate, partea română a insistat să fie folosite echipamente familiare, astfel că s-a hotărât ca turbina priopriu-zisă să fie model francez Alstom. Antreprenorul general va fi China Huadian dar construcţia se va face de către firme româneşti precum Energomontaj, compania care a lucrat la cele mai multe dintre termocentralele de la noi din ţară, inclusiv la cea Petrom de la Brazi. Turbina va funcţiona la un randament de 42%, similar celor mai noi unităţi de acest tip din Vestul Europei.

www.dcnews.ro

16.01.2013