Scaderi ale productiei la toate culturile, mai putin la sfecla de zahar. Randamente la hectar printre cele mai mici din UE

In anul 2012 productia agricola vegetala din tara noastra a inregistrat scaderi la toate culturile cu exceptia sfeclei de zahar, se arata in cercetarea statistica "Productia agricola vegetala la principalele culturi, in anul 2012". Partea proasta este ca Romania inregistreaza in continuare princtre cele mai mici randamente la hectar din UE. La floarea soarelui de pilda, desi din punct de vedere al suprafetei cultivate in 2012, Romania s-a situat pe primul loc in randul Statelor Membre, randamentul ne plaseaza pe penultimul loc in UE. Drept este ca piata neagra influenteaza uneori productia mica raportata, dar problema productivitatii scazute mai are explicatia in lipsa irigatiilor si in vremea neprielnica.

De pilda, se stie ca porumbul este o planta iubitoare de apa. De teama unei secete, unii agricultori au preferat sa cultive alte culturi mai rezistente la seceta- coriandrul ori mustarul- chiar daca profitul este mai redus decat cel din vanzarea porumbului.
Pretul porumbului pe piata internationala a fost destul de incert ca urmare a lipsei informatiilor legate de aceasta piata. Porumbul francez este "victima" concurentei venite din partea porumbului din Ucraina. Pe piata internationala pretul a pastrat un anumit nivel, ca urmare a faptului ca situatia climatica din Argentina nu s-a ameliorat asa cum estimau operatorii. Ploile cazute in zonele de productie ale porumbului sunt insuficiente si nu indeparteaza ingrijorarile operatorilor.
Vezi aici avolutia pretului la porumb in ultimii 20 de ani

Sursa. www.hotnews.ro